Lasse eduskuntaan 2011

Jotkut haluavat eduskuntaan vallan takia. Toiset julkisuuden ja kolmannet rahan. Sitten on niitä, joilla vain on sisäinen palo vaikuttaa yhteisiin asioihimme.

Lasse Twitterissä  Lasse Twitterissä juuri nyt: Helsingin kävelykeskustasta « Lasse Männistö http://bit.ly/cCE695 #vaalit2011 #lassemannisto #kokoomus
Lähde mukaan Lassen vaalitiimiin 2011! Liity sähköpostilistalle!
Lasse Männistö

Asukaspysäköinti on kantakaupungissa naurettavan edullista

Olen viimeiset pari viikkoa miettinyt paljon asukaspysäköintiä Helsingin kantakaupungissa. Kaupungin eri virastot ovatkin penkoneet pyynnöstäni paljon tietoa asukaspysäköinnistä Helsingin kantakaupungissa.

Jokainen Helsingin kantakaupungin asukas jolla on ajokortti ja joka ajoneuvorekisterin mukaan omistaa tai hallitsee henkilö-, paketti- tai erikoisautoa, tai moottoripyörää voi hankkia asukaspysäköintitunnuksen, joka oikeuttaa pysäköimään asuinvyöhykkeen asukaspysäköintipaikoilla pysäköintimaksua suorittamatta.

Asukaspysäköintitunnuksen maksu, eli pysäköijän maksama vuotuinen kokonaishinta kadunvarsipysäköinnistä lähellä asuinpaikkaansa, perustuu vuonna 1996 tehtyyn päätökseen ja on 36€ vuodessa. Pysäköintitunnusten tuotto kaupungille on yhteensä 1 626 000€ vuodessa. Vertailun vuoksi pysäköintimaksujen tuotto on vuosittain 9 352 000€ ja pysäköintivirhemaksujen 10 300 000€.

Asukaspysäköintimahdollisuus on tärkeä palvelu, jonka Helsinki tarjoaa kantakaupungin asukkaille. Kuitenkin palvelusta perittävä maksu, jota ei ole korotettu vuoden 1996 jälkeen (vuonna 2001 siirrytty euroaikaan), on täysin mitätön verrattuna palvelun laatuun tai vastaavan palvelun markkinahintaan yksityisen sektorin tuottamana. Asukaspysäköintimaksua ei nähdäkään Helsingissä maksuna asukkaiden saamasta palvelusta vaan pikemminkin vuosittaisena hallinnollisena lunastushintana asukaspysäköintitunnukselle.

Vertailun vuoksi taloyhtiön autopaikka kantakaupungin asuinalueilla maksaa noin 25 000€ – 35 000€. Todella maltillisella 5 % tuotto-odotuksellakin tämä antaa autopaikan markkinavuokraksi vuositasolla 1250€ – 1750€. On toki totta, että taloyhtiöiden kalliit autopaikat sijaitsevat usein katetuissa autotalleissa, mutta kustannusero asukaspysäköintiin on tämä laatuerokin huomioon ottaen valtava.

Toisena vertailuna voidaan tarkastella pysäköintimaksun suuruutta kantakaupungissa, joka on vyöhykkeestä riippuen 0,8€-3€/tunti. Edullisimmillaankin siis asukaspysäköintitunnuksen vuosihinnalla saa vierailija autonsa pysäköityä kantakaupunkiin alle kahdeksi vuorokaudeksi.

Palvelun kohtuuttoman edullinen hinta suhteessa palvelun laatuun ja markkinahintaan kannustaakin helsinkiläisiä kaupungin viihtyisyyden edistämisen ja kantakaupungin autoilun vähentämisen kannalta vastakkaiseen toimintaan. Jotkut käyttävät huonokuntoisia autojaan jopa ylimääräisinä kadunvarsivarastoina asukaspysäköintitunnuksen turvin vieden asukaspysäköintipaikan todellisilta tarvitsijoilta. Kohtuuttoman suuresti tuettu pysäköinti kantakaupungissa myös heikentää kilpailua yksityisten autopaikkojen tarjoajien markkinoilla vähentäen esimerkiksi katettujen autopaikkojen tuotantoa.

Päätinkin tarttua härkää sarvista ja tein asiasta valtuustoaloitteen asukaspysäköintimaksun korottamiseksi nykytasostaan. Vähenevien verotulojen keskellä maksun merkittävällä korotuksella on positiivinen vaikutus myös kaupungin talouteen.