Syyskauden ensimmäisessä kokouksessaan kaupunkisuunnittelulautakunta käsitteli bussikaistojen varaamista Helsingissä ympärivuorokautisesti vain bussien käyttöön. Nykytilassahan suurin osa bussikaistoista on varattu arkisin klo 7-18 ja viikonloppuisin klo 9-15 busseille ja muuten niitä saavat käyttää myös henkilöautot.

Perusteena esitykselle oli kaupungin aktiivisen ajan pidentyminen molemmista päistä myös joukkoliikenteen osalta. Bussiliikenteen määrä lähtee hyvin jyrkkään nousuun jo viiden jälkeen aamulla ja vielä seitsemän-kahdeksan aikaan illallakin busseja ajaa verraten suuri määrä. Perusteet bussikaistojen voimassaolon pidentämiselle ovat siis olemassa, jos joukkoliikennettä halutaan sujuvoittaa entisestään.

Kannatin itse bussikaistojen voimassaolon pidentämistä ympärivuorokautiseksi, sillä henkilöautoille riittää liikennemäärien perusteella hyvin yksi kaista myös yöaikaan klo 20-6 ja täten yleinen sääntö ”bussikaista on busseille” on kaikkein yksinkertaisin toteuttaa. Lisäkilvet liikennemerkeissä ovat vain hankalia. Tämä pohjaesitys hyväksyttiinkin äänin 2-7 kahden Kokoomusvaltuutetun kannattaessa lievempää yksinoikeutta busseille.

Tein asiankohdassa lisäksi ehdotuksen siitä, että Helsingissä selvitettäisiin bussikaistojen käytön salliminen moottoripyörille. Moottoripyörien onnettomuudet ovat viime vuosina kaupungin selvitysten mukaan puolitoistakertaistuneet. Joissain Euroopan kaupungeissa onkin turvallisuussyistä sallittu moottoripyörät bussikaistoilla (esim. Oslo) ja lisäksi tällaisia kokeiluja on käynnissä useita (esim. Lontoo ja Barcelona).

Kaupunkisuunnitteluvirasto lupasikin selvittää bussikaistoilla sallittujen moottoripyörien vaikutuksia liikenneturvallisuuteen. Selvityksen tulokset luvattiin tuoda lautakuntaan ennen kaupunginhallituksen lopullista päätöksentekoa bussikaistoista ja uusien kilpien tekoa.

Yksi kommentti

  1. jari 9.10.2009 kello 8:52 am

    Mutta miksi taksit ovat oikeutettuja kaistan käyttäjiä? Vai edustaako taksi todellakin joukkoliikennettä. Ainoana hyvä poikkeus taitaa olla Simonkadun uusi bussikaista ja sekin on vain linjaliikenteelle. Tuollaisia on totuttu näkemään esim Tukholmassa. Siellä bussikaista on vain SL:n sinisille ja punaisille, EI takseille. Simonkadulla muutamat taksit ovat itsenäisesti ottaneet luvan kaistalla ajamiseen.


Jätä kommentti